Тя е първата благоустроена пещера в България още от 1937 г., а името си получава през 1940 г. в чест на героя от Априлското въстание Бачо Киро. През 1962 г. е обявена за Природна забележителност.
Пещерата представлява сложен четириетажен лабиринт от пещерни галерии и разклонения с обща дължина около 3600 м. За посетители е оформена благоустроена част от 700 м.
С течение на времето реките Дряновска и Андъка оформят пещерните галерии и зали. Те носят имена като Дъждовна зала с Каменното цвете, Тополките, Езерото на щастието, Концертна зала, Медузите, Мечата пързалка, Меча поляна, Самотен сталактон, Зала на Поп Харитон и др. В пещерата "Бачо Киро" са открити най-старите останки от пещерна мечка на Балканския полуостров.
Пещерата се стопанисва от първото си благоустрояване през 1938 г. до сега от Туристическо дружество "Бачо Киро" гр. Дряново и е била обект за посещение без прекъсване. Екскурзоводското обслужване е през цялата година без почивен ден. Днес пещерата има реконструиран туристически маршрут, като има възможност да се изнира между къс - 30 мин. и дълъг - 60 мин.
Пещерата "Бачо Киро" е на 335 м. надморска височина. Намира се на 300 м. от манастира "Св. Арахангел Михаил", на 6 км до гр. Дряново, на 30 км до гр. Велико Търново и на 220 км до гр. София.
Използвани източници:
- http://dryanovo.bg