BulgarianSights

bg | en

Предстоящи събития

Ден на Стара Загора
05 Октомври 2024 г.

Празник на гр. Сливен
06 Октомври 2024 г.

Петковден
14 Октомври 2024 г.

Параметри

България

Национален археологически резерват Мадара

Автор: Даниела Бранкова

Най-забележителният паметник в резервата Мадара е Мадарският конник, създаден през IX в. Той представлява скален релеф, изсечен на 23 м височина. Изобразява конник в движение, куче, което го следва, летящ орел и лъв, прободен с копие. Има и надписи на гръцки език (днес не се четат всичките), в които се споменават имената на българските ханове Тервел, Крум и Омуртаг. Композицията символизира победата на българския владетел над враговете.

Мадарският конник е бил свързан с култов комплекс, включващ езическо светилище, капища, дворцови и жилищни сгради. Под релефа има голяма пещера – „Пещерата на нимфите”, наречена на трите тракийски нимфи, покровителки на водата, горите и природата, а над него през XIV в. е имало манастирски комплекс с над 150 килии, издълбани в скалите. За съжаление релефът е повреден от ерозионните процеси.
През 1979 г. Мадарския конник е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

В пределите на резервата влиза и Мадарската крепост, която е част от верига отбранителни съоръжения в района. Датирана е от VI в. Има форма на неправилен триъгълник и вход от северната страна. Зидовете са от дялан камък.

Резерватът се намира на 13 км от Историко-археологически резерват Плиска, на 16 км от гр. Шумен и на около 370 км от гр. София.

Използвани източници:
 - Николова, Р., Генов, Н. Книга за България., изд. Хермес, Пловдив, 2008