Ботаническата градина в Балчик заема площ от 65 декара и притежава повече от 3000 вида растения, сред които само кактусите са 250 вида и се смятат за най-голямата колекция в Европа.
Планът на градината е по подобие на критския лабиринт, а от остров Крит камък по камък е пренесена и една църква. От Мароко са донесени големи делви, наредени по цялата алея към кладенец, с името "Сребърния кладенец". Сред вековни дървета множество цветя образуват най-различни красиви форми по земята и превръщат градината в едно наистина райско място. От рядко срещаните дървета, които растат в ботаническата градина по известни са бонбоненото и каучуковото дърво, древно гинко, метасеквоя, едроцветна магнолия. Около Мостът на въздишките има огромни съдове, в които преди векове са съхранявали жито, редуващи се с римски надгробни паметници и плочи с арабски надписи.
През главния вход се стига до двореца - прочутият "Тенха Юва" ("Тихото гнездо"). Той представлява двуетажна постройка с форми, характерни за православните храмове, но в същото време и с кула, приличаща на минаре. Причината за този интересен вид на двореца се крие в религията на принцесата, за която той е построен. Това била Мария Александрина Виктория де Единбург, която става кралица на Румъния на 18-годишна възраст, след като се омъжва за румънския принц Фердинанд. Принцеса Мария прекарва детството си в Египет, където приема бахайската вяра. Главните принципи на бахаите са търсенето на истината и единството на човечеството. Рядкото вероизповедание на принцесата е причината за странните наименования и съчетаниято на най-различни форми в двореца.
Ботаническата градина в Балчик е построена през 1955 г. и днес се стопанисва от Софийския Университет "Св. Климент Охридски".
Намира се на около 40 км от гр. Варна и на около 20 км от гр. Каварна.
Използвани източници:
- Николова, Р., Генов, Н. Книга за България, изд. Хермес, Пловдив, 2008
- Лични впечатления